Показват се публикациите с етикет пилешко. Показване на всички публикации
Показват се публикациите с етикет пилешко. Показване на всички публикации

сряда, 24 юни 2026 г.

Пиле със зеленийки/ Garlic Herb Chicken Skillet



Има едни рецепти, които не печелят конкурси за красота. Не са лъскави, не са покрити със сирена, които се разтягат на половин метър, и не карат хората в интернет да ахкат още от снимката. Но пък имат един огромен недостатък – щом ги опиташ веднъж, започваш да ги правиш отново и отново.

Точно такова е и това пиле.


На пръв поглед изглежда скромно. Дори бих казала подозрително обикновено. Но още докато се готви, започва да изпраща ароматни сигнали из цялата къща. Чесънът се сприятелява със зелените подправки, копърът и магданозът водят оживен разговор, босилекът се включва с италиански акцент, а ако добавите и малко спанак, цялата компания става още по-весела.

Затова и у дома го наричаме „пиле със зеленийки“. Защото вътре може да попадне почти всичко зелено, което се е озовало в хладилника и не изглежда подозрително.



Лятото е сезонът на подобни ястия. Не ни се стои дълго до печката, не ни се ядат тежки манджи, а ни се иска нещо ароматно, свежо и вкусно. Нещо, което върви еднакво добре със салата, студена напитка и дълги разговори на двора, докато някой гони комарите, а друг обяснява защо тази година доматите щели да станат по-хубави от миналата.

Това пиле е точно такова. Семпло на вид, но богато на аромат. От онези рецепти, които доказват, че понякога най-вкусните неща не се нуждаят от специален повод. Достатъчно е да е лято.

 

Tази рецепта може да видите и във 


Необходими продукти: 
Около 1 кг пилешки гърди Лудогорско пиле
3 с.л. брашно
30 г ( 1ч.ч)  нарязани зеленийки ( магданоз, копър, спанак, босилек)  
400 мл пилешки бульон
4 скилидки чесън
сол и черен пипер
2 с.л. масло / олио

Започваме като нарязваме пилешкото на малки късчета, Овкусяваме със сол и черен пипер и 


Запържваме пилешките хапки в малко мазнина на среден огън. Оставяме ги спокойно да се запекат до златисто от едната страна и едва тогава ги обръщаме. Така ще получат красива коричка и ще останат сочни отвътре.

Поръсваме ги с една-две супени лъжици брашно и разбъркваме за кратко, докато то се запече леко по повърхността на месото. След това прехвърляме хапките в купа и ги оставяме настрана, докато приготвим ароматния сос.



В същия тиган добавяме още малко мазнина и на умерен огън запържваме ситно нарязания чесън, докато освободи аромата си. Прибавяме брашното и разбъркваме енергично, докато се получи гладка паста.

Започваме постепенно да наливаме горещия пилешки бульон, като бъркаме непрекъснато, за да не се образуват бучки. След няколко минути ще получим гладък и кадифен сос. Овкусяваме с подправки на вкус и оставяме да покъкри съвсем кратко, за да се смесят добре всички аромати.


Накрая прибавяме нарязаните зелени подправки и крехките пилешки късчета. Разбъркваме добре, така че всички аромати да се смесят, и сервираме веднага.

Ястието ще ви напомни за бабината пилешка каша, но в един по-свеж и летен прочит. Ако ви се хапва нещо, което ухае на прясно окосена градина, копър, магданоз и чесън, а крехките пилешки хапки са обгърнати от ароматен сос, то тази рецепта е точно за вас.

Остава само да си сипете една добре изстудена напитка, да си отчупите парче хляб и да въздишате доволно след всяка хапка. Аз поне така правя.



Бъдете здрави и добри, 
всичко друго ще се нареди!




Надявам се това мое предложение да ви е харесало, а ако търсите и искате да виждате още такова авторско, позитивно и българско съдържание в интернет, знаете как да ми го покажете - следете, коментирайте и споделяйте 💓


👉👉👉НОВО: Използвайте Промо код:  LUSSI при закупуването на уреди и аксесоари от Instantpot.bg (натисни тук) и получи безплатна доставка и/ или безплатна книжка с рецепти. 

👉📧Ако имате снимки на мои рецепти, предложения или рецепти, които търсите и виждате в блога, може би можете да ги направите с мен!
cussivalo@yahoo.com

Моето кулинарно пътешествие продължава тук:

Страница на блог във Facebook :

на приятел  , където можете да публикувате себе си във  Facebook :

👉Tik Tok:3



събота, 23 май 2026 г.

Терин с два вида месо и беконова коричка / Chicken & Pork Terrine with Eggs

 

Колкото повече готвя, толкова повече се убеждавам, че човек не трябва да спира да опитва нови неща. Да, има рецепти, с които сме израснали, които обичаме и правим „на сигурно“ – като руло Стефани, мусака, пълнени чушки и всички онези класики, които миришат на детство и семейна кухня. Но понякога е хубаво да дадем шанс и на техните една идея по-„богати“ роднини.

Защото ако харесвате руло Стефани, има голяма вероятност да се влюбите и в този терин. Само че тук нещата са малко по-празнични, малко по-ароматни и определено по-ефектни на вид. Представете си крехко пилешко и сочно свинско месо, обвити в хрупкав бекон, с шамфъстък, сушени боровинки, подправки и цели варени яйца, скрити вътре като малка вкусна изненада.


Това е от онези рецепти, които изглеждат сякаш са поръчани от малък семеен ресторант някъде сред лозята, а после се оказва, че спокойно можеш да си ги направиш у дома… и да ядеш филийки от тях три дни подред.

И честно казано, точно това му е хубавото – че не е нужно да чакаш повод. Реже се лесно, става чудесен за обяд, вечеря или дори за хапване „набързо“, докато уж само проверяваш какво има в хладилника. Салата, картофи, ориз… всичко му подхожда.

Аз лично много обичам в такива рецепти да има и пилешко месо – прави вкуса по-балансиран, а и е чудесен източник на протеин, който засища без да натежава. А когато е качествено българско месо, като това на Лудогорско пиле, някак и самата рецепта става още по-приятна за приготвяне.


Та ако напоследък и вие сте в кулинарен застой и се чудите какво различно да сготвите – ето ви една идея. Позната като усещане, но достатъчно различна, за да ви накара да си отрежете „само още едно парченце“

Необходим продукти:
500 г пилешки бутчета - обезкостени Лудогорско пиле
250 г свинска кайма
14 дълги резена бекон 
1 стрък пресен чесън
1 стрък зелен лук
1 морков
1 филия хляб
60 мл прясно мляко
50 г белен шамфъстък
35 г сушени боровинки
1 ч.л. машерка
1 ч.л. черен пипер
1 ч.л. червен пипер / подправка за кайма
1 яйце, леко разбито
5 яйца варени
сол на вкус


2 с.л. мед (за намазване)



Tази рецепта може да видите и във 

Започваме като смиламе пилешкото месо в чопър, докато получим смес близка до кайма, но може да оставите и малко по-големи парченца.

                

В голяма купа смесваме нарязаните чесън и лук, накиснатият в млякото хляб, пилешкото и свинското месо, шамфъстъка ( леко нарязани), сушените боровинки, нарязния на кубчета морков, подправките, яйцето. Омесваме добре с ръце, докато всичко се разпредели равномерно.

Подреждаме лентите бекон по дъното и стените на форма за кекс с размери около 24см на 9 см, като ги застъпваме леко и оставяме краищата да висят отвън, за да можем после да загърнем плънката.

Слагаме около една трета от сместа във формата и заравняваме. Подреждаме сварените яйца по средата, а отгоре покриваме с останалата месна смес и притискаме леко.

 

Загръщаме терина с краищата на бекона. Покриваме с фолио и поставяме формата в по-голяма тава. Наливаме гореща вода в тавата, така че да стига до средата на формата.

 

Пускаме да се пече за около 50–60 минути в предварително загрята фурна на 160 градуса или докато при пробождане излиза бистър сок.

След като е готов, внимателно изливаме отделилата се течност и обръщаме терина върху тава.


Увеличаваме фурната на 200°C, намазваме бекона с малко мед и връщаме за още 10 минути, докато стане златист и апетитен.

Оставяме да изстине напълно, а най-добре е да го приберем в хладилник за една нощ, за да се стегне добре и да се реже лесно на красиви филийки, но и за два часа на стайна температура става. 


Поднасяме със свежа салата, картофи или просто така – защото е достатъчно вкусен и сам по себе си.


Опитайте и няма да съжалявате :) Аз пък ще чакам вашите отзиви в коментарите :) 



Надявам се това мое предложение да ви е харесало, а ако търсите и искате да виждате още такова авторско, позитивно и българско съдържание в интернет, знаете как да ми го покажете - следете, коментирайте и споделяйте 💓

👉👉👉НОВОИзползвайте Промо код:  LUSSI при закупуването на уреди и аксесоари от Instantpot.bg (натисни тук) и получи безплатна доставка и/ или безплатна книжка с рецепти. 

👉📧Ако имате снимки на мои рецепти, предложения или рецепти, които търсите и виждате в блога, може би можете да ги направите с мен!
cussivalo@yahoo.com

Моето кулинарно пътешествие продължава тук:

Страница на блог във Facebook :

на приятел  , където можете да публикувате себе си във  Facebook :

👉Tik Tok:3





четвъртък, 9 април 2026 г.

Пиле „Топкапъ" / Topkapi Chicken with Basmati & Nuts

Tази рецепта може да видите и във 

Представи си ароматите на Истанбул, където изискаността на дворцовата кухня среща топлината на домашното готвене - точно там се ражда вдъхновението за пиле „Топкапъ“, ястие, което носи духа на Топкапъ сарай. Богато, ароматно и леко екзотично, то съчетава крехко пилешко месо с подправки и пълнеж, който разказва история за традиции и вкус.














Но зад удоволствието от всяка хапка стои и нещо много по-важно - силата на качествения протеин. Пилешкото месо е един от най-ценните източници на пълноценни белтъчини, които подпомагат мускулите, енергията и цялостното здраве. Затова е важно да избираме винаги качествен продукт (като българското Лудогорско пиле например).


Пиле „Топкапъ“ така се превръща не просто в кулинарно изживяване, а в съвършен баланс между традиция, здравословен избор и наслада за сетивата - едно ястие, което събира история, качество и грижа за тялото в една чиния.

И аз, като човек, който обича да яде пиле често и винаги търси нов начин да го приготви си достави тази наслада, да приготви и това ястие у дома. Предлагам ви и вие да го направите колкото и странно да ви е да издирвате кедрови ядки - струва си усилието. 

Tази рецепта може да видите и във 

👉ВИДЕО вариант в Инстаграм тук и 👉Тик Ток ток  

 Необходими продукти:
4-6 пилешки пържоли от бут Лудогорско пиле
1 ч.ч. ориз басмати
2 с.л. стафиди
2 с.л. кедрови ядки
1 малка глава лук
2 скилидки чесън  
2 с.л. масло или зехтин
около 400 мл. пилешки бульон
сол и черен и червен пипер
щипка канела (по желание)
щипка бахар (по желание)

Започваме с подготовката на пържолките. Плънката стига и за повече порции, но вие решавате дали искате да имате само ориз или всичко да е в месото.

Измиваме и леко начукваме пържолките - така стават по-тънки и лесни за пълнене.

В отделни купички подготвяме останалите продукти и загряваме мазнината в тигана.

 

 В малко мазнина запържваме кедровите ядки до златисто и ги отделяме настрана. В същия съд задушаваме ситно нарязания лук до прозрачност, след което добавяме ориза басмати и го запържваме за кратко, докато стане леко стъклен.

Към него прибавяме стафидите, подправките и връщаме кедровите ядки.

 

 Наливаме около чаша от пилешкия бульон и оставяме ориза да поеме течността – целта е да остане леко недосготвен. Оставяме плънката да изстине. 

Междувременно овкусяваме пилешките пържоли със сол и  пипер. 


 

В малка купичка слагаме една пилешка пържолка. 

Поставяме лъжичка - две от плънката и внимателно завиваме навътре, като при нужда фиксираме с клечки за зъби.

След това ги прехвърляме в тавичка с малко мазнина и бързо обръщаме купичката, така че да се обърнат с гладката част нагоре. При печене сами ще се запечатат.

 

Разпределяме останалия ни ориз и бульон около тях и пъхаме да ги печем в предварително загрята на 180°C фурна за около 35–40 минути.


Аз си добавям малко свеж магданоз, лимонов сок и традиционно кисело мляко към порцията. 


Има ястия, които носят усещане за уют, но и малко ориенталска магия. Пиле „Топкапъ“ е точно такова – ароматно, сочно и леко сладко от стафидите, с онзи фин баланс на вкусове, който превръща обикновеното пиле в нещо специално.
Тази версия е по-достъпна и лесна за приготвяне у дома, но запазва духа на класическата рецепта – с пухкав ориз басмати, кедрови ядки и богат пилешки вкус.
Надявам се да ви хареса :) 



👉👉👉НОВОИзползвайте Промо код:  LUSSI при закупуването на уреди и аксесоари от Instantpot.bg (натисни тук) и получи безплатна доставка и/ или безплатна книжка с рецепти. 

👉📧Ако имате снимки на мои рецепти, предложения или рецепти, които търсите и виждате в блога, може би можете да ги направите с мен!
cussivalo@yahoo.com

Моето кулинарно пътешествие продължава тук:

Страница на блог във Facebook :

на приятел  , където можете да публикувате себе си във  Facebook :

👉Tik Tok:3



сряда, 11 февруари 2026 г.

Протеинова купичка с пилешко в пергамент в азиатски стил / High Protein Chicken & Egg Poke Bowl

 

Tази рецепта може да видите и във 👉ВИДЕО вариант в Инстаграм тук и 

Знаете, че всяка година по това време ви споделям по някоя азиатска рецепта. През февруари се чества Китайската Нова година и въпреки че българите сме малко „на нож“ с това да празнуваме каквото и да е чуждоземно, истината е, че почти всичко около нас е „маде ин чайна“.

Пилешкото месо обаче все още е българско ( Лудогорско пиле)  и затова реших да използвам този нашумял напоследък начин за приготвяне на пилешко – в пергамент, разточено на тънък лист и изпечено на руло. Получава се нещо като тънка „хартия“ от месо (с подправки, ако сложите такива), която е идеална за сандвичи, дюнер или просто ей така.

Аз обаче спазвам режим и засега се движа доста добре, макар да си позволявам по някое изкушение. Важното е да си следя дневните калории и да наблягам на протеина – и всичко е точно.


За да съм сигурна, че ще го спазвам, е важно да си правя заготовки за ястията през седмицата. Ето защо тази рецепта ми дойде баш таман, както се казва. Получи се доста месо, което мога да комбинирам с различни салати за работа.

Ето една, която наистина си струва да опитате. Не е твърде „изкилиферчена“ – няма кълнове, боб или нещо нетипично за нашия вкус. Преди да преминем към рецептата обаче, ще ви кажа каква година ни очаква според братята китайци.

Годината на Огнения Кон – една от най-динамичните и силни комбинации в китайския зодиак. Конят е символ на свобода, движение и независим дух, а елементът Огън носи страст, смелост и желание за промяна. Това е година на действие, нови посоки и бързи решения, в която се насърчава инициативността, но и се изисква баланс, за да не надделее импулсивността.

Точно такъв баланс има и в моята идеална протеинова купичка, межди зеленчуци и протеини и сега ви показвам всичко:

Tази рецепта може да видите и във 👉ВИДЕО вариант в Инстаграм тук и 

Необходими продукти:

Около 600 г пилешки гърди Лудогорско пиле
1 глава лук
1 червена чушка
2 яйца
1-2 с.л кисело мляко
подправки: сол, черен пипер, червен пипер и др.
1/4 глава малка зелка 
дресинг: зехтин, ябълков оцет и соев сос

Започваме с приготвянето на месото. За целта го нарязваме на по-малки парчета и го смиламе. Аз го правя в чопъра, на няколко порции.

 

Изсипваме смляното месо в купа и добавяме ситно смляната глава лук, киселото мляко и подправките. Сложете любимите си подправки за месо – аз не обичам да използвам прекалено „странни“ вкусове, особено когато ще консумирам месото всеки ден. Подправките са изцяло въпрос на вкус.

 

След това слагаме част от месната смес върху хартия за печене и отгоре поставяме още един лист. Разточваме с помощта на точилка, докато получим много тънък лист пилешко. Излишъкът от „кората“ може да съберем и да използваме за втора партида.

 

От това количество месо излизат два големи листа, по около 300 г всеки. Аз използвам малка тавичка и затова нарязах рулата на по-малки парчета.

Печем на 200 градуса за около 30 минути.

През това време си нарязваме зелето и чушката, а от двете яйца приготвяме омлет. Завиваме омлета на руло и го нарязваме на тънки лентички.

 

Когато месото е готово, го нарязваме също на лентички.

Слагаме всичко в купа и поливаме с дресинг от равни части зехтин, оцет и соев сос.  По желание може да добавите малко сусам и/или зелен лук.

Зелето е любимият ми зеленчук в момента, защото придава обем на ястията, без да ги натоварва с излишни калории. Най-хубавото е, че може да си нарежете цяла зелка и да я съхранявате в кутия, готова за бързи салати – трайно, удобно и винаги под ръка, когато ви се хапва нещо леко.

Дори и да не сте на режим, тази рецепта със сигурност ще ви хареса. Аз определено ще изпробвам този начин на готвене и с друг вид кайма, а ако решите да го направите и вие, ще се радвам да ми пишете в коментарите – с идеи, съвети или просто с впечатления.


Усмихната седмица, приятели! 🌿

👉👉👉НОВОИзползвайте Промо код:  LUSSI при закупуването на уреди и аксесоари от Instantpot.bg (натисни тук) и получи безплатна доставка и/ или безплатна книжка с рецепти. 

👉📧Ако имате снимки на мои рецепти, предложения или рецепти, които търсите и виждате в блога, може би можете да ги направите с мен!
cussivalo@yahoo.com

Моето кулинарно пътешествие продължава тук:

Страница на блог във Facebook :

на приятел  , където можете да публикувате себе си във  Facebook :

👉Tik Tok:3







Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...