Показват се публикациите с етикет сирене. Показване на всички публикации
Показват се публикациите с етикет сирене. Показване на всички публикации

неделя, 14 юни 2026 г.

Баница на тиган / Bulgarian Skillet Banitsa

Tази рецепта може да видите и във 

 

Ето че се прибрахме от Рим – преяли с паста, пица, тирамису и всякакви други доказателства, че човечеството е способно на велики неща, когато комбинира брашно, сирене и малко ентусиазъм. Върнахме се вдъхновени за нови кулинарни приключения, снимали повече чинии, отколкото забележителности, и убедени, че ще започнем да живеем по италиански.

Само че знаете ли кое беше най-интересното?

Още някъде между самолета и дома започнаха да ни се привиждат не римски площади, а тройка кюфтета и една голяма, сочна, току-що изпечена баница. Очевидно балканецът в нас може да бъде временно приспан, но никога окончателно победен.

Докато бяхме в Италия, изобщо не ми липсваше подобна храна. Там човек толкова лесно се предава на удоволствието от живота, че забравя за всичко останало. Връщаш се обаче у дома, поемаш си от родния въздух и изведнъж започваш да мечтаеш за хрупкави кори, сирене и чаша айрян.

И тук идва въпросът, който вероятно занимава половината свят – как италианците успяват да консумират тесто, сирена, вино и десерти с олимпийско постоянство и въпреки това изглеждат така, сякаш току-що са слезли от модна фотосесия? Започвам да подозирам, че тайната наистина е в тяхното прословуто dolce far niente – изкуството да не правиш нищо и да присъстваш напълно в момента.


Ние, българите, сякаш сме устроени малко по-различно. Или преживяваме отново миналото, или се подготвяме за някакво хипотетично бъдеще. Рядко просто сядаме да изядем едно парче баница и да бъдем щастливи от този факт.

А, ако трябва да дадем нещо на италианците в замяна на пастата и пицата, бих предложила именно баницата. Този многопластов шедьовър от фини кори, сирене и златиста коричка спокойно може да накара и най-изтънчения гастроном да преосмисли философските си възгледи за живота.



Най-хубавото е, че за подобно удоволствие дори не ви трябва фурна. Само тиган, няколко яйца, малко сирене, шепа свежи зеленолистни и желание да си подарите една вкусна пауза от ежедневието.

Защото понякога щастието не се намира в Рим, а в една топла баница на тиган, която ухае на дом.

Tази рецепта може да видите и във 

Необходими продукти:

1/2 пакет фини кори София мел
3 яйца
250 мл прясно мляко
250 г сирене
100 г пресен спанак
2 стръка зелен лук
50 мл олио или разтопено масло
щипка сол (ако сиренето не е много солено)
80 г кашкавал по желание
За заливката:
40 г разтопено масло
100 мл газирана вода


Намазняваме добре тиган с диаметър около 24 см. Поставяме две кори на дъното така, че краищата им да излизат извън съда и слагаме малко мазнина между тях. заделяме си една кора за накрая, а останалите накъсваме или нарязваме на дебели ленти. 

В купа разбиваме яйцата с прясното мляко и потапяме една по една летите, като редим на дъното на тигана. 

 

След като направим един пласт, слагаме малко натрошено сирене и шепа от нарязания на ситно спанак и зелен лук. Измиваме спанака и зеления лук и ги нарязваме на ситно.

 

Повтаряме процедурата още един-два пъти, според това колко кори и плънка са ни останали. Ако желаете, между пластовете или най-отгоре може да добавите и малко настърган кашкавал за още по-богат вкус.

След като изсипем и последната част от плънката, подвиваме навътре краищата на корите, които оставихме да висят отстрани. Покриваме с последната заделена кора и подпъхваме краищата ѝ отдолу, така че баницата да бъде добре затворена и да запази формата си по време на печенето.

 


Нарязваме баницата на квадрати или ромбове още преди печене. Смесваме разтопеното масло с газираната вода и заливаме равномерно баницата.
Покриваме тигана с капак и печем на много слаб котлон около 20-25 минути.

Когато долната страна стане златиста, внимателно обръщаме баницата с помощта на голяма чиния или капак и допичаме още 10-15 минути от другата страна.


Оставяме я да почине 10 минути преди сервиране.
Получава се сочна отвътре, с ароматна плънка и приятно хрупкава коричка отвън. Поднасяме с айрян, кисело мляко или боза.


Ех, едно нещо е сигурно...след като се напраскаме с тази баничка, със сигурност ще изпитаме състояние да бъдем част от изкуството, да не правим нищо :) 



Надявам се това мое предложение да ви е харесало, а ако търсите и искате да виждате още такова авторско, позитивно и българско съдържание в интернет, знаете как да ми го покажете - следете, коментирайте и споделяйте 💓

👉👉👉НОВО: Използвайте Промо код:  LUSSI при закупуването на уреди и аксесоари от Instantpot.bg (натисни тук) и получи безплатна доставка и/ или безплатна книжка с рецепти. 

👉📧Ако имате снимки на мои рецепти, предложения или рецепти, които търсите и виждате в блога, може би можете да ги направите с мен!
cussivalo@yahoo.com

Моето кулинарно пътешествие продължава тук:

Страница на блог във Facebook :

на приятел  , където можете да публикувате себе си във  Facebook :

👉Tik Tok:3



събота, 16 май 2026 г.

Чийзкейк "Баклава" / Baklava Cheesecake

Ето че лятото вече наднича зад ъгъла – с мирис на липи, потни чаши с лимонада, комари с амбиции и онова колективно самозалъгване, че „тая година ще почиваме повече“ 

Напоследък все по-често се улавям как мисля за минали лета и за моменти, които тогава ми се струваха напълно обикновени, дори леко хаотични. Все нещо не беше „идеално“ – някой беше болен, парите не стигаха за почивки тип Instagram, не бяхме достатъчно отпочинали, климатикът капеше, а доматите пак нямаха вкус. И въпреки това… сега ги помня като едни от най-хубавите времена.

Май човек много рядко осъзнава, че е щастлив точно докато му се случва. По-често го разбира години по-късно, докато гледа стари снимки с лошо качество и си мисли: „Леле, колко сме били млади… и с колко по-малко дископатия.“ 


Животът постоянно се променя. Децата растат, сезоните минават, а ние все чакаме „идеалния момент“, за да си починем, да се видим с хора, да седнем спокойно на маса или просто да се порадваме на деня. Истината е, че идеален момент няма. Има моментът, в който Боян пак носи поредния вирус от яслата, аз пия кафе като човек, преживял природно бедствие, и въпреки това пак решавам да правя десерт с 14 стъпки, кори, крем и ядки 

Защото колкото и абсурдно да звучи понякога, готвенето наистина ми носи удоволствие. Да, дори когато между бъркането на крема гоня дете с термометър, а фурната пищи като моралната ми съвест в полунощ пред отворения хладилник.

И така… между хаоса, сиропа и леката липса на сън се роди този баклава чийзкейк. Десерт за хора, които отказват да избират между „още едно парче“ и „от понеделник съм на режим“.


Нека това лято да не чакаме всичко да стане перфектно, за да му се зарадваме. Нека има шумни маси, разтопен сладолед, криви снимки, неочаквани гости, малко смях в повече и поне няколко десерта, които да помним дълго 

Ето един от тях. 

Tази рецепта може да видите и във 


Необходими продукти за форма 20 см:
6 бр. фини кори София мел
80 г масло
100 г шам фъстък ( или сме с други ядки) 

За плънката:
400 г крема сирене
200 мл сметана
2 жълтъка
25 г царевично нишесте
180 г фина захар
1 ванилия
кората на един лимон

За сиропа:
100 мл вода
100 г захар
сока и сок на лимон

Започваме, като намазваме корите с малко разтопено масло и поръсваме с по една супена лъжица от смлените ядки. Поставяме кората във формата за торта, така че да покрие и стените на съда.

Тъй като моята форма е по-малка, разполових корите. Подреждаме ги една върху друга, като се стараем да покрием добре цялата форма. Накрая смесваме останалото масло с останалите ядки и изсипваме сместа на дъното на формата, като леко притискаме, за да оформим плътен пласт.

Подвиваме и корите навътре, така че да се получи красива и равна основа и по стените на формата.

 

За плънката, в купа смесваме кремата сирене със захарта, жълтъците, сметаната, кората от лимона, ванилията и царевичното нишесте. Аз обичам да слагам и няколко капки лимонов сок към сместа, за повече свежест, но ако искате може да добавете друг аромат - като розова вода и т.н

 

Изсипваме плънката в корите и пъхаме да се пече на 175 градуса за около 45 минути. След като е готов, оставяме да се охлади напълно на стайна температура, а след това прибираме в хладилника за една нощ.

 

Преди поднасяне заливаме с предварително пригодения захарен сироп. Напарете го толкова гъст, колкото обичате.






Надявам се това мое предложение да ви е харесало, а ако търсите и искате да виждате още такова авторско, позитивно и българско съдържание в интернет, знаете как да ми го покажете - следете, коментирайте и споделяйте 💓

👉👉👉НОВОИзползвайте Промо код:  LUSSI при закупуването на уреди и аксесоари от Instantpot.bg (натисни тук) и получи безплатна доставка и/ или безплатна книжка с рецепти. 

👉📧Ако имате снимки на мои рецепти, предложения или рецепти, които търсите и виждате в блога, може би можете да ги направите с мен!
cussivalo@yahoo.com

Моето кулинарно пътешествие продължава тук:

Страница на блог във Facebook :

на приятел  , където можете да публикувате себе си във  Facebook :

👉Tik Tok:3





сряда, 15 април 2026 г.

Пролетно спаначено ризото / Spring green risotto

 

Tази рецепта може да видите и във 

Обожавам пролетта по безброй причини. Може би една от тях е, че тя е постоянна тема в моя блог – времето, сезоните, красотата на всеки миг, на всяко преживяване, на всяко ястие и напитка, които можем да усетим в този свят.

Влюбена съм в идеята за живота и във всички възможности, по които той може да бъде изживян – в обрати, в иронията на съдбата, която понякога се разгръща пред очите ни по най-неочакван начин.

Хора, които са твърдели, че никога няма да се омъжат, създават големи семейства. Други, които са вършили злини, оставят след себе си поколения, които носят тежестта на човешката болка. Виждаме силата на интуицията, начина, по който се справяме с болката и предателството, как понякога „замръзваме“ от страх като във вечна зима… и как други от нас успяват да се върнат към живота след всяка малка смърт на надеждата, любовта или оптимизма.

Пролетта винаги ми носи надежда… както и сенна хрема, но това е друг въпрос 😊

Колкото и да кихам, у дома винаги ще има лалета, люляци и зюмбюли. Винаги ще се връщам към спомените за всяка пролет, която съм запомнила – разговорите с дядо, срещите с приятели при чешмичката в парка, музиката, която слушах, докато рисувах великденските яйца у дома, а мама месеше тестото за козунаците.

Пролетта е ново начало – не за да се „стегнем“ за лятото, а за да си напомним, че нищо не е вечно, а всичко е временно и красиво по свой начин.

Обожавам зеления цвят, който носи пролетта – той е и любимият ми цвят, и един от най-„вкусните“ за мен визуално. Затова идеята за свежо пролетно ризото буквално ми отваря апетита за още една чиния… и още една малка порция щастие 🌿✨

Tази рецепта може да видите и във 

Необходими продукти:
1 ч.ч. ориз за ризото ( 200 г)
1 ч.ч. пасиран спанак ( 35 г)
1/2 глава лук 
2 скилидки чесън
2 ч.л. лимонов сок
1 с.л. масло + малко зехтин
800 мл бульон
50 г пармезан
сол/ черен пипер
250 г крема сирене


Започваме като пасираме спанака с малко лимонов сок или зехтин. Аз ползвах пресен спанак, но може да ползвате и замразен. Може да добавите лапад или други любими пролетни зеленийки. 


В тиган с малко масло и зехтин запържваме на умерен огън първо чесън, а след това добавяме последователно лук ( аз добавих червен лук, тъй като придава по-свеж вкус), а малко след това и ориза. 


Запържваме за три-четири минути и започваме да прибавяме бульона – първо един черпак. Едва след като оризът го поеме напълно, добавяме следващия. Така процедираме, докато оризът абсорбира цялата течност, като разбъркваме периодично.


Прибавяме сол и черен пипер на вкус и добавяме от пасирания спанак. Може да използвате цялото количество или само част от него, а останалото да запазите за украса.

Добавяме и крема сиренето, което прави ризотото още по-кремообразно, засищащо и свежо.



Аз добавям и пармезан – както в самото ризото, така и като поръска отгоре при поднасяне. Малко ядки или няколко капки лимонов сок ще добавят допълнителен вкус, който със сигурност ще оцените.

Опитайте и не пропускайте да ми споделите впечатленията си в коментарите.


👉👉👉НОВОИзползвайте Промо код:  LUSSI при закупуването на уреди и аксесоари от Instantpot.bg (натисни тук) и получи безплатна доставка и/ или безплатна книжка с рецепти. 

👉📧Ако имате снимки на мои рецепти, предложения или рецепти, които търсите и виждате в блога, може би можете да ги направите с мен!
cussivalo@yahoo.com

Моето кулинарно пътешествие продължава тук:

Страница на блог във Facebook :

на приятел  , където можете да публикувате себе си във  Facebook :

👉Tik Tok:3




понеделник, 6 април 2026 г.

Леко парфе с шоколадови яйца / Light easter perait with chocolate eggs


Седмица след като ми падна мивката в кухнята (да, случи се и това), днес открих, че тръбата на мивката в банята се е спукала и е започнала малко по малко да пълни чекмеджето под нея. Не я бях забелязала, защото там винаги има купчина вещи на два реда. Но днес, когато реших да си взема „почивен ден“ от работа и да „почивам“ с пролетно почистване и "разходки" по лекари, се появи тази чудесна изненада на фронта.

Не е просто изненада – това е невероятна викторина от различни домашни задачи, които ти напомнят колко е вълнуващо да си възрастен :) … и как трябва да тренираме мозъка си, за да ги приемаме като „забавление“ и "възможност за развитие". Явно затова в нашия празничен календар (като българи) сме си наредили толкова празници – за да има малко пауза между задачите.


Още не е започнала седмицата, а вече сме планирали къде ще ходим, какво ще ядем и как ще си починем. Аз съм Люси и официално одобрявам това съобщение.

Цяла събота месих козунаци и правих торти – и макар да ме боляха краката от пируетите в кухнята, успях да се посмея доста с мама, която не беше идвала на гости с цел „помощ за готвене“ от години. 

След като боледувахме по Коледа, имахме нужда да прекараме малко време в кухнята заедно поне за Великден.

























Нямам търпение да ви покажа какви вкусотии сътворихме! А тъй като Великден е почти тук, ще трябва да започна да ви споделям рецепти по-често 😊 Вярвам, оплаквания няма да има.

За днес ви представям една супер мързелива рецепта – идеална за всички, които не искат сложни торти, но искат нещо тематично и, ако може, по-лекичко.

Тази лека тортичка направих с малки бонбонки "яйчица" от млечен шоколад, които съм виждала да се продават на доста места, в пакетче или пък насипни ( където предават бонбони на грамаж) 


Tази рецепта може да видите и във 

👉ВИДЕО вариант в Инстаграм тук и 

👉Тик Ток ток  

Необходими продукти:
1 бр. пандишпанов блат
300 г крема сирене
300 г плодово кисело мляко
200 мл млечна сметана
100 г пудра захар
1 пак. желатин ( 10 г) 
150 г млечни шоколадови яйца

Рецептата е много лесна и може да се приготви по всякакви начини. Аз предпочитам да е с основа от пандишпанов блат (или друг по ваш избор), но може да бъде и с бисквитена основа, а дори и без никаква, ако искате десертът да бъде още по-лек.

Започваме, като разбиваме крема сиренето с пудрата захар. Прибавяме малко по малко от охладената сметана, докато сместа стане пухкава. 

 

Добавяме и плодовото кисело мляко, а след това – и разтворения в малко вода (или сок) набъбнал желатин. Прибавяме го на тънка струйка, при непрекъснато бъркане, за да се абсорбира добре в сместа.

 

След като кремът е готов, добавяме нарязаните на дребно великденски яйчица от млечен шоколад и разбъркваме. Оставяме част от тях за украса.


Изсипваме сместа във форма за торта с подвижни стени, като на дъното поставяме пандишпановия блат. Аз често имам по някой останал блат във фризера и го използвам за такива торти, но вие преценете дали искате да приготвите специално за случая или да изберете по-лесна и лека алтернатива.


Оставяме да стегне в хладилника за една вечер и на другия ден украсяваме с останалите яйчица и нарязан на ситно млечен шоколад. 


Ако не искате да останете без домашен десерт този Великден, нямате много време за готвене и предпочитате леки десерти - тази тортичка е за вас. 


Съвети за по-диетичен вариант:

Използвайте обезмаслено или нискомаслено кисело мляко.

Изберете леко крема сирене и сметана 10–15% или заместители с растителна основа.

Ползвайте нарязан черен шоколад, вместо млечен и ползвайте яйцата само за украса

Добавете свежи плодове вместо подсладено кисело мляко за по-малко захар.

Пропуснете основата от блат


В крайна сметка това е лек, протеинов десерт, който може да се включи в балансирано хранене, особено като заместител на по-тежки сладкиши.
Опитайте и се убедете :) 


👉👉👉НОВОИзползвайте Промо код:  LUSSI при закупуването на уреди и аксесоари от Instantpot.bg (натисни тук) и получи безплатна доставка и/ или безплатна книжка с рецепти. 

👉📧Ако имате снимки на мои рецепти, предложения или рецепти, които търсите и виждате в блога, може би можете да ги направите с мен!
cussivalo@yahoo.com

Моето кулинарно пътешествие продължава тук:

Страница на блог във Facebook :

на приятел  , където можете да публикувате себе си във  Facebook :

👉Tik Tok:3




Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...