сряда, 24 юни 2026 г.

Пиле със зеленийки/ Garlic Herb Chicken Skillet



Има едни рецепти, които не печелят конкурси за красота. Не са лъскави, не са покрити със сирена, които се разтягат на половин метър, и не карат хората в интернет да ахкат още от снимката. Но пък имат един огромен недостатък – щом ги опиташ веднъж, започваш да ги правиш отново и отново.

Точно такова е и това пиле.


На пръв поглед изглежда скромно. Дори бих казала подозрително обикновено. Но още докато се готви, започва да изпраща ароматни сигнали из цялата къща. Чесънът се сприятелява със зелените подправки, копърът и магданозът водят оживен разговор, босилекът се включва с италиански акцент, а ако добавите и малко спанак, цялата компания става още по-весела.

Затова и у дома го наричаме „пиле със зеленийки“. Защото вътре може да попадне почти всичко зелено, което се е озовало в хладилника и не изглежда подозрително.



Лятото е сезонът на подобни ястия. Не ни се стои дълго до печката, не ни се ядат тежки манджи, а ни се иска нещо ароматно, свежо и вкусно. Нещо, което върви еднакво добре със салата, студена напитка и дълги разговори на двора, докато някой гони комарите, а друг обяснява защо тази година доматите щели да станат по-хубави от миналата.

Това пиле е точно такова. Семпло на вид, но богато на аромат. От онези рецепти, които доказват, че понякога най-вкусните неща не се нуждаят от специален повод. Достатъчно е да е лято.

 

Tази рецепта може да видите и във 


Необходими продукти: 
Около 1 кг пилешки гърди Лудогорско пиле
3 с.л. брашно
30 г ( 1ч.ч)  нарязани зеленийки ( магданоз, копър, спанак, босилек)  
400 мл пилешки бульон
4 скилидки чесън
сол и черен пипер
2 с.л. масло / олио

Започваме като нарязваме пилешкото на малки късчета, Овкусяваме със сол и черен пипер и 


Запържваме пилешките хапки в малко мазнина на среден огън. Оставяме ги спокойно да се запекат до златисто от едната страна и едва тогава ги обръщаме. Така ще получат красива коричка и ще останат сочни отвътре.

Поръсваме ги с една-две супени лъжици брашно и разбъркваме за кратко, докато то се запече леко по повърхността на месото. След това прехвърляме хапките в купа и ги оставяме настрана, докато приготвим ароматния сос.



В същия тиган добавяме още малко мазнина и на умерен огън запържваме ситно нарязания чесън, докато освободи аромата си. Прибавяме брашното и разбъркваме енергично, докато се получи гладка паста.

Започваме постепенно да наливаме горещия пилешки бульон, като бъркаме непрекъснато, за да не се образуват бучки. След няколко минути ще получим гладък и кадифен сос. Овкусяваме с подправки на вкус и оставяме да покъкри съвсем кратко, за да се смесят добре всички аромати.


Накрая прибавяме нарязаните зелени подправки и крехките пилешки късчета. Разбъркваме добре, така че всички аромати да се смесят, и сервираме веднага.

Ястието ще ви напомни за бабината пилешка каша, но в един по-свеж и летен прочит. Ако ви се хапва нещо, което ухае на прясно окосена градина, копър, магданоз и чесън, а крехките пилешки хапки са обгърнати от ароматен сос, то тази рецепта е точно за вас.

Остава само да си сипете една добре изстудена напитка, да си отчупите парче хляб и да въздишате доволно след всяка хапка. Аз поне така правя.



Бъдете здрави и добри, 
всичко друго ще се нареди!




Надявам се това мое предложение да ви е харесало, а ако търсите и искате да виждате още такова авторско, позитивно и българско съдържание в интернет, знаете как да ми го покажете - следете, коментирайте и споделяйте 💓


👉👉👉НОВО: Използвайте Промо код:  LUSSI при закупуването на уреди и аксесоари от Instantpot.bg (натисни тук) и получи безплатна доставка и/ или безплатна книжка с рецепти. 

👉📧Ако имате снимки на мои рецепти, предложения или рецепти, които търсите и виждате в блога, може би можете да ги направите с мен!
cussivalo@yahoo.com

Моето кулинарно пътешествие продължава тук:

Страница на блог във Facebook :

на приятел  , където можете да публикувате себе си във  Facebook :

👉Tik Tok:3



сряда, 17 юни 2026 г.

Черешова торта с 4 продукти / Easy 4-Ingredient Cherry Cake

 

Ето че и късните череши най-после се появиха. Или поне тези в нашия двор.

Месеци наред наблюдавах как черешите на съседите се отрупват с цвят, а след това и с плодове, докато нашето дърво стоеше подозрително зелено и невъзмутимо. Вече започвах да се чудя дали тази година изобщо възнамерява да ни удостои с реколта или просто е решило да практикува модерен минимализъм.

Но ето че дочакахме. И в днешно време, ако ме питате, да имаш собствена череша е почти като да притежаваш инвестиционен фонд. След цените на плодовете напоследък мога спокойно да кажа, че съм подсигурила бъдещето на внуците. Поне откъм череши.

Подсигурила съм си и следващата доза очарование, защото част от тази реколта намери най-достойното си приложение – в една невероятно лека, въздушна и ароматна тортичка с череши.

От онези десерти, които изглеждат така, сякаш са изисквали цял следобед усилия, а всъщност се приготвят почти между другото.

И най-хубавото? Нужни са ви само четири продукта. Понякога най-вкусните неща в живота наистина са и най-простите.


Какво по-хубаво от свежия вкус на череши и добре изстуден, въздушен крем в горещ летен ден?

Тази тортичка ми даде и чудесен повод да поупражня малко уменията си с поша и различните накрайници за декорация. Истината е, че понякога не са нужни сложни техники или десетки украси. Достатъчни са няколко красиви движения и дори най-семплият десерт може да придобие елегантен, нежен и празничен вид.

А, когато върху пухкавия крем се наредят и сочни череши, резултатът е от онези сладки изкушения, които първо радват очите, а след това и небцето.


В тези горещини едва ли на някого му се прекарват часове в кухнята, включена фурна и няколко купи за миене след това. Именно затова такива бързи, лесни и ефектни торти са истинско спасение. Получават се с минимални усилия, изглеждат впечатляващо и са чудесен начин да се възползваме от сезона на черешите.

Ето и рецептата:


Необходими продукти:
400 г бутер тесто
80–90 бр. череши (около 750 г)
2 ч.ч. (400 мл) течна сладкарска сметана
1 консерва (385 г) подсладено кондензирано мляко

Сочни череши, пухкав крем и хрупкави пластове бутер тесто – понякога не е нужно нищо повече, за да се получи десерт, който изчезва от масата за минути. 🍒


Разделяме бутер тестото на две равни части. Всяка разточваме на правоъгълник с дължина около 30 см, след което нарязваме на четири дълги ленти с ширина приблизително 8 см.

Подреждаме по около 10 череши по средата на всяка лента, завиваме на руло и добре притискаме краищата, за да не се разтворят по време на печенето.

 

От четирите рулца оформяме един блат, като ги подреждаме плътно едно до друго. Повтаряме и с втората част от тестото. Печем блатовете в предварително загрята на 180°C

 

 фурна за около 20 минути или до приятен златист загар.


За крема разбиваме сметаната с кондензираното мляко до пухкава и стабилна смес.

 

Аз използвах обикновено подсладено кондензирано мляко, но може да сложите и варено, ако искате по-сладък и карамелен крем.

 

Сглобяваме тортата, като редуваме блат и крем, а украсата оставяме на вашето въображение.

Получава се невероятно въздушен, пухкав и свеж десерт, в който сладостта на крема прекрасно допълва сочните летни череши.



Опитайте и се потопете в тази пухкава и свежа лятна целувка! 
Ако го направите, оставете отзив или ми пратете снимка :) 


Бъдете здрави и добри, 
всичко друго ще се нареди!


Надявам се това мое предложение да ви е харесало, а ако търсите и искате да виждате още такова авторско, позитивно и българско съдържание в интернет, знаете как да ми го покажете - следете, коментирайте и споделяйте 💓


👉👉👉НОВО: Използвайте Промо код:  LUSSI при закупуването на уреди и аксесоари от Instantpot.bg (натисни тук) и получи безплатна доставка и/ или безплатна книжка с рецепти. 

👉📧Ако имате снимки на мои рецепти, предложения или рецепти, които търсите и виждате в блога, може би можете да ги направите с мен!
cussivalo@yahoo.com

Моето кулинарно пътешествие продължава тук:

Страница на блог във Facebook :

на приятел  , където можете да публикувате себе си във  Facebook :

👉Tik Tok:3






неделя, 14 юни 2026 г.

Баница на тиган / Bulgarian Skillet Banitsa

Tази рецепта може да видите и във 

 

Ето че се прибрахме от Рим – преяли с паста, пица, тирамису и всякакви други доказателства, че човечеството е способно на велики неща, когато комбинира брашно, сирене и малко ентусиазъм. Върнахме се вдъхновени за нови кулинарни приключения, снимали повече чинии, отколкото забележителности, и убедени, че ще започнем да живеем по италиански.

Само че знаете ли кое беше най-интересното?

Още някъде между самолета и дома започнаха да ни се привиждат не римски площади, а тройка кюфтета и една голяма, сочна, току-що изпечена баница. Очевидно балканецът в нас може да бъде временно приспан, но никога окончателно победен.

Докато бяхме в Италия, изобщо не ми липсваше подобна храна. Там човек толкова лесно се предава на удоволствието от живота, че забравя за всичко останало. Връщаш се обаче у дома, поемаш си от родния въздух и изведнъж започваш да мечтаеш за хрупкави кори, сирене и чаша айрян.

И тук идва въпросът, който вероятно занимава половината свят – как италианците успяват да консумират тесто, сирена, вино и десерти с олимпийско постоянство и въпреки това изглеждат така, сякаш току-що са слезли от модна фотосесия? Започвам да подозирам, че тайната наистина е в тяхното прословуто dolce far niente – изкуството да не правиш нищо и да присъстваш напълно в момента.


Ние, българите, сякаш сме устроени малко по-различно. Или преживяваме отново миналото, или се подготвяме за някакво хипотетично бъдеще. Рядко просто сядаме да изядем едно парче баница и да бъдем щастливи от този факт.

А, ако трябва да дадем нещо на италианците в замяна на пастата и пицата, бих предложила именно баницата. Този многопластов шедьовър от фини кори, сирене и златиста коричка спокойно може да накара и най-изтънчения гастроном да преосмисли философските си възгледи за живота.



Най-хубавото е, че за подобно удоволствие дори не ви трябва фурна. Само тиган, няколко яйца, малко сирене, шепа свежи зеленолистни и желание да си подарите една вкусна пауза от ежедневието.

Защото понякога щастието не се намира в Рим, а в една топла баница на тиган, която ухае на дом.

Tази рецепта може да видите и във 

Необходими продукти:

1/2 пакет фини кори София мел
3 яйца
250 мл прясно мляко
250 г сирене
100 г пресен спанак
2 стръка зелен лук
50 мл олио или разтопено масло
щипка сол (ако сиренето не е много солено)
80 г кашкавал по желание
За заливката:
40 г разтопено масло
100 мл газирана вода


Намазняваме добре тиган с диаметър около 24 см. Поставяме две кори на дъното така, че краищата им да излизат извън съда и слагаме малко мазнина между тях. заделяме си една кора за накрая, а останалите накъсваме или нарязваме на дебели ленти. 

В купа разбиваме яйцата с прясното мляко и потапяме една по една летите, като редим на дъното на тигана. 

 

След като направим един пласт, слагаме малко натрошено сирене и шепа от нарязания на ситно спанак и зелен лук. Измиваме спанака и зеления лук и ги нарязваме на ситно.

 

Повтаряме процедурата още един-два пъти, според това колко кори и плънка са ни останали. Ако желаете, между пластовете или най-отгоре може да добавите и малко настърган кашкавал за още по-богат вкус.

След като изсипем и последната част от плънката, подвиваме навътре краищата на корите, които оставихме да висят отстрани. Покриваме с последната заделена кора и подпъхваме краищата ѝ отдолу, така че баницата да бъде добре затворена и да запази формата си по време на печенето.

 


Нарязваме баницата на квадрати или ромбове още преди печене. Смесваме разтопеното масло с газираната вода и заливаме равномерно баницата.
Покриваме тигана с капак и печем на много слаб котлон около 20-25 минути.

Когато долната страна стане златиста, внимателно обръщаме баницата с помощта на голяма чиния или капак и допичаме още 10-15 минути от другата страна.


Оставяме я да почине 10 минути преди сервиране.
Получава се сочна отвътре, с ароматна плънка и приятно хрупкава коричка отвън. Поднасяме с айрян, кисело мляко или боза.


Ех, едно нещо е сигурно...след като се напраскаме с тази баничка, със сигурност ще изпитаме състояние да бъдем част от изкуството, да не правим нищо :) 



Надявам се това мое предложение да ви е харесало, а ако търсите и искате да виждате още такова авторско, позитивно и българско съдържание в интернет, знаете как да ми го покажете - следете, коментирайте и споделяйте 💓

👉👉👉НОВО: Използвайте Промо код:  LUSSI при закупуването на уреди и аксесоари от Instantpot.bg (натисни тук) и получи безплатна доставка и/ или безплатна книжка с рецепти. 

👉📧Ако имате снимки на мои рецепти, предложения или рецепти, които търсите и виждате в блога, може би можете да ги направите с мен!
cussivalo@yahoo.com

Моето кулинарно пътешествие продължава тук:

Страница на блог във Facebook :

на приятел  , където можете да публикувате себе си във  Facebook :

👉Tik Tok:3



Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...