Показват се публикациите с етикет сметана. Показване на всички публикации
Показват се публикациите с етикет сметана. Показване на всички публикации

сряда, 17 юни 2026 г.

Черешова торта с 4 продукти / Easy 4-Ingredient Cherry Cake

 

Ето че и късните череши най-после се появиха. Или поне тези в нашия двор.

Месеци наред наблюдавах как черешите на съседите се отрупват с цвят, а след това и с плодове, докато нашето дърво стоеше подозрително зелено и невъзмутимо. Вече започвах да се чудя дали тази година изобщо възнамерява да ни удостои с реколта или просто е решило да практикува модерен минимализъм.

Но ето че дочакахме. И в днешно време, ако ме питате, да имаш собствена череша е почти като да притежаваш инвестиционен фонд. След цените на плодовете напоследък мога спокойно да кажа, че съм подсигурила бъдещето на внуците. Поне откъм череши.

Подсигурила съм си и следващата доза очарование, защото част от тази реколта намери най-достойното си приложение – в една невероятно лека, въздушна и ароматна тортичка с череши.

От онези десерти, които изглеждат така, сякаш са изисквали цял следобед усилия, а всъщност се приготвят почти между другото.

И най-хубавото? Нужни са ви само четири продукта. Понякога най-вкусните неща в живота наистина са и най-простите.


Какво по-хубаво от свежия вкус на череши и добре изстуден, въздушен крем в горещ летен ден?

Тази тортичка ми даде и чудесен повод да поупражня малко уменията си с поша и различните накрайници за декорация. Истината е, че понякога не са нужни сложни техники или десетки украси. Достатъчни са няколко красиви движения и дори най-семплият десерт може да придобие елегантен, нежен и празничен вид.

А, когато върху пухкавия крем се наредят и сочни череши, резултатът е от онези сладки изкушения, които първо радват очите, а след това и небцето.


В тези горещини едва ли на някого му се прекарват часове в кухнята, включена фурна и няколко купи за миене след това. Именно затова такива бързи, лесни и ефектни торти са истинско спасение. Получават се с минимални усилия, изглеждат впечатляващо и са чудесен начин да се възползваме от сезона на черешите.

Ето и рецептата:


Необходими продукти:
400 г бутер тесто
80–90 бр. череши (около 750 г)
2 ч.ч. (400 мл) течна сладкарска сметана
1 консерва (385 г) подсладено кондензирано мляко

Сочни череши, пухкав крем и хрупкави пластове бутер тесто – понякога не е нужно нищо повече, за да се получи десерт, който изчезва от масата за минути. 🍒


Разделяме бутер тестото на две равни части. Всяка разточваме на правоъгълник с дължина около 30 см, след което нарязваме на четири дълги ленти с ширина приблизително 8 см.

Подреждаме по около 10 череши по средата на всяка лента, завиваме на руло и добре притискаме краищата, за да не се разтворят по време на печенето.

 

От четирите рулца оформяме един блат, като ги подреждаме плътно едно до друго. Повтаряме и с втората част от тестото. Печем блатовете в предварително загрята на 180°C

 

 фурна за около 20 минути или до приятен златист загар.


За крема разбиваме сметаната с кондензираното мляко до пухкава и стабилна смес.

 

Аз използвах обикновено подсладено кондензирано мляко, но може да сложите и варено, ако искате по-сладък и карамелен крем.

 

Сглобяваме тортата, като редуваме блат и крем, а украсата оставяме на вашето въображение.

Получава се невероятно въздушен, пухкав и свеж десерт, в който сладостта на крема прекрасно допълва сочните летни череши.



Опитайте и се потопете в тази пухкава и свежа лятна целувка! 
Ако го направите, оставете отзив или ми пратете снимка :) 


Бъдете здрави и добри, 
всичко друго ще се нареди!


Надявам се това мое предложение да ви е харесало, а ако търсите и искате да виждате още такова авторско, позитивно и българско съдържание в интернет, знаете как да ми го покажете - следете, коментирайте и споделяйте 💓


👉👉👉НОВО: Използвайте Промо код:  LUSSI при закупуването на уреди и аксесоари от Instantpot.bg (натисни тук) и получи безплатна доставка и/ или безплатна книжка с рецепти. 

👉📧Ако имате снимки на мои рецепти, предложения или рецепти, които търсите и виждате в блога, може би можете да ги направите с мен!
cussivalo@yahoo.com

Моето кулинарно пътешествие продължава тук:

Страница на блог във Facebook :

на приятел  , където можете да публикувате себе си във  Facebook :

👉Tik Tok:3






четвъртък, 28 май 2026 г.

Торта с трохи "Пломбир" без печене за 15 минути / No-Bake “Plombir” Cake in 15 Minutes

 Tази рецепта може да видите и във 

Ето, че времето навън вече съвсем започна да мирише на лято. Дори онзи дребен дъждец, който се опитва да развали следобеда, не може да ни изкара от мислите за море, късни вечери, сладолед след вечеря и онова усещане, че животът някак става една идея по-лек. Е, поне до момента, в който не си погледнем банковата сметка след отпуската :)  Но както казва Ачо: „Това е проблем на Ачо от друг ден.“ И честно казано, много харесвам тази философия.

Напоследък сякаш става все по-трудно човек да балансира между желанието да бъде информиран и нуждата просто да живее спокойно. Светът постоянно ни залива с тежки новини, цени, инфлация, тревоги и какво ли още не. И ако не внимаваш, много лесно можеш да започнеш да живееш повече в притесненията си, отколкото в самия живот.


Затова все повече вярвам в малките форми на спасение. Да излезеш на слънце за дневната доза витамин D. Да се смееш с хората около теб. Да си измисляте глупави шеги на работа. Да слушаш хубава музика, дори и да си единственият човек в стаята с добър вкус :) Да гледаш децата как тичат, скачат и се радват на най-дребните неща с такава искрена емоция, че ти напомнят как се живее истински.

И, разбира се — да ядеш вкусна храна. Не казвам човек да не внимава какво хапва, но съм убедена, че животът е твърде кратък, за да отказваме хубав десерт, който може да ни направи щастливи поне за десет минути.


Точно така се почувствах, когато попаднах на тази торта „Пломбир“. Самото име звучи като нещо, което ядеш на пейка през юли, докато се чудиш дали да не си вземеш и втори сладолед :) А самата торта? 

Бисквитени трохички, нежен сметанов крем, приятно охладена и толкова лесна, че няма нужда да месите блатове и да се карате с миксера. Десерт за хора, които търсят щастие в малките неща… и често го намират в хладилника 🤍

Tази рецепта може да видите и във 

Необходими продукти за торта 20 см диаметър:
За трохите:
250 г брашно София мел Екстра
60 г захар
120 г масло
щипка сол
За крема:
500 г сметана (20%) ( течна или заквасена)
2 яйца
1 с.л. царевично нишесте
120 г захар
20 г ванилова захар
60 г масло


Смесваме мекото масло, захарта, брашното и солта. Разтриваме с ръце, докато се получат маслени трохи.

 

Запичаме ги в сух тиган за около 5–6 минути, като бъркаме, докато станат златисти и ароматни.


 

Смесваме яйцата, нишестето, сметаната и захарта. Слагаме сместа на котлона и бъркаме непрекъснато, докато кремът се сгъсти. Щом започне леко да къкри, готвим още около 30 секунди. 

Махаме от котлона и добавяме ваниловата захар и маслото.


 

Разделяме трохите на пет равни части. На дъното на форма за торта слагаме ред трохи, които лека притискаме, после горещ крем и така редуваме, докато продуктите свършат.

 

Завършваме с трохи отгоре.

Покриваме тортата с фолио. Оставяме да изстине на стайна температура, а след това прибираме в хладилника за 6–8 часа или както му казвам аз " да преспи една нощ".



Тортата много прилича на френската селска торта, без сладостта от меда, точенето и печенето на блатове, което е голям плюс. 



Млечния вкус на крема допринася за усещането за млечен ( сметанов) сладолед, особено, когато е добре охладена. 


Признавам си, липсваше ми малко повече аромат и сладост, затова гарнирах с малко сладко-кисело сладко като това от боровинки. Вярвам обаче, ще паснат идеално и малко малинки ако се сложат в крема при подредбата. 


Само като я опитах, веднага се обадих на мама да я помоля да дойде да ме отърве. Знаех си, че ако не го направи, ще си я изям сама. За щастие да се жертва вместо мен ( така е като има ген в който нищо не и се лепи :))


И все пак, поглезих се с някое и друго малко парченце. Опитайте и вие...да издържите само с едно :) и после ме съдете :) 


Надявам се това мое предложение да ви е харесало, а ако търсите и искате да виждате още такова авторско, позитивно и българско съдържание в интернет, знаете как да ми го покажете - следете, коментирайте и споделяйте 💓

👉👉👉НОВОИзползвайте Промо код:  LUSSI при закупуването на уреди и аксесоари от Instantpot.bg (натисни тук) и получи безплатна доставка и/ или безплатна книжка с рецепти. 

👉📧Ако имате снимки на мои рецепти, предложения или рецепти, които търсите и виждате в блога, може би можете да ги направите с мен!
cussivalo@yahoo.com

Моето кулинарно пътешествие продължава тук:

Страница на блог във Facebook :

на приятел  , където можете да публикувате себе си във  Facebook :

👉Tik Tok:3





сряда, 20 май 2026 г.

Бананов крем / Banana Cream Dessert


 

Тези дни времето е толкова дъждовно, че имам чувството, че скоро ще мухлясаме заедно с обувките пред вратата 😄 И все пак… мирише си на пролет. Птиците пеят, навсякъде е зелено, въздухът ухае на мокра трева, локви и онова силно желание за разходки, което времето упорито саботира.

И като си стоим повече у дома, човек все търси с какво да се захване – нещо да се почисти, нещо да се подреди… и, разбира се, идва ред на седмичното „разчистване“ на бананите в купата.


Всеки родител знае, че една от най-големите житейски мисии е да намери достатъчно рецепти със стари банани, за да оцелее през първите години от родителството 😄 Децата искат плодове от магазина, хапват една хапка и после бананите стоят с дни, защото вече „не са зелени“.

Аз гледам да не се сърдя, защото честно казано вкусът ми от дете не се е променил особено – аз бананите си ги обичам точно зелени… и то много 😄 Но това поне ме мотивира постоянно да търся нови и нови бананови вкусотии.


Така попаднах на този крем и още щом го видях, си казах: „Да, това ще го правя… и дори ще го направя още по-хубаво.“ Имаше всичко любимо за мен – домашен крем, сметана, банани, препечен кокос… но аз реших да добавя и добре изстудени бишкоти, напоени с ароматно кафе.

И после стоиш пред купичката и се чудиш кое да направиш първо – да ядеш или да си целуваш ръцете, че вместо да натискат дисплея на телефона, са направили ей тази вкусотия, която няма в нито един магазин.

Tази рецепта може да видите и във 

Ето и него.

Необходими продукти:
2 бр. зрели банана
1 бр. жълтък
1 с.л. нишесте ( с купка)
250 мл прясно мляко
50 г захар
200 мл сметана
ванилия
кокосови стърготини и млени ядки 
бишкоти и кафе ( по желания)


В купичка смесваме жълтъка, захарта, нишестето и ванилията. Добавяме млякото и разбъркваме добре.

 Прехвърляме на котлона, където варим за колко 7-8 минути на тих огън, при непрекъснато разбъркване, докато кремът се сгъсти. Оставяме да се охлади.

Намачкваме бананите и прибавяме към крема. Може да пасирате всичко с пасатор, но аз обичам да оставям крема с по-едри бананови парченца.

Прибавяме разбитата на сняг сметана към вече охладения крем и разбъркваме добре. 

 

Разливаме крема в чаши и поръсваме с малко препечен на котлона кокос ( ползвах коксови стърготини и млени лешници микс) 

Тъй като обожавам усещането за студени, сочни бишкоти, пусках една капсула лате макиато кафе на машината и потопих в него бишкотки, които сложих на дъното на ( някои) чаши. 


Прибираме в хладилника, защото охладен е най-вкусен. Сочна основа, кремообразно, нежно кремче, а отгоре хрипкава тропическа поръска..,
ех, дори само докато ви описвам и си мисля да нападна още едно :) 

Надявам се това мое предложение да ви е харесало, а ако търсите и искате да виждате още такова авторско, позитивно и българско съдържание в интернет, знаете как да ми го покажете - следете, коментирайте и споделяйте 💓


👉👉👉НОВОИзползвайте Промо код:  LUSSI при закупуването на уреди и аксесоари от Instantpot.bg (натисни тук) и получи безплатна доставка и/ или безплатна книжка с рецепти. 

👉📧Ако имате снимки на мои рецепти, предложения или рецепти, които търсите и виждате в блога, може би можете да ги направите с мен!
cussivalo@yahoo.com

Моето кулинарно пътешествие продължава тук:

Страница на блог във Facebook :

на приятел  , където можете да публикувате себе си във  Facebook :

👉Tik Tok:3






събота, 16 май 2026 г.

Чийзкейк "Баклава" / Baklava Cheesecake

Ето че лятото вече наднича зад ъгъла – с мирис на липи, потни чаши с лимонада, комари с амбиции и онова колективно самозалъгване, че „тая година ще почиваме повече“ 

Напоследък все по-често се улавям как мисля за минали лета и за моменти, които тогава ми се струваха напълно обикновени, дори леко хаотични. Все нещо не беше „идеално“ – някой беше болен, парите не стигаха за почивки тип Instagram, не бяхме достатъчно отпочинали, климатикът капеше, а доматите пак нямаха вкус. И въпреки това… сега ги помня като едни от най-хубавите времена.

Май човек много рядко осъзнава, че е щастлив точно докато му се случва. По-често го разбира години по-късно, докато гледа стари снимки с лошо качество и си мисли: „Леле, колко сме били млади… и с колко по-малко дископатия.“ 


Животът постоянно се променя. Децата растат, сезоните минават, а ние все чакаме „идеалния момент“, за да си починем, да се видим с хора, да седнем спокойно на маса или просто да се порадваме на деня. Истината е, че идеален момент няма. Има моментът, в който Боян пак носи поредния вирус от яслата, аз пия кафе като човек, преживял природно бедствие, и въпреки това пак решавам да правя десерт с 14 стъпки, кори, крем и ядки 

Защото колкото и абсурдно да звучи понякога, готвенето наистина ми носи удоволствие. Да, дори когато между бъркането на крема гоня дете с термометър, а фурната пищи като моралната ми съвест в полунощ пред отворения хладилник.

И така… между хаоса, сиропа и леката липса на сън се роди този баклава чийзкейк. Десерт за хора, които отказват да избират между „още едно парче“ и „от понеделник съм на режим“.


Нека това лято да не чакаме всичко да стане перфектно, за да му се зарадваме. Нека има шумни маси, разтопен сладолед, криви снимки, неочаквани гости, малко смях в повече и поне няколко десерта, които да помним дълго 

Ето един от тях. 

Tази рецепта може да видите и във 


Необходими продукти за форма 20 см:
6 бр. фини кори София мел
80 г масло
100 г шам фъстък ( или сме с други ядки) 

За плънката:
400 г крема сирене
200 мл сметана
2 жълтъка
25 г царевично нишесте
180 г фина захар
1 ванилия
кората на един лимон

За сиропа:
100 мл вода
100 г захар
сока и сок на лимон

Започваме, като намазваме корите с малко разтопено масло и поръсваме с по една супена лъжица от смлените ядки. Поставяме кората във формата за торта, така че да покрие и стените на съда.

Тъй като моята форма е по-малка, разполових корите. Подреждаме ги една върху друга, като се стараем да покрием добре цялата форма. Накрая смесваме останалото масло с останалите ядки и изсипваме сместа на дъното на формата, като леко притискаме, за да оформим плътен пласт.

Подвиваме и корите навътре, така че да се получи красива и равна основа и по стените на формата.

 

За плънката, в купа смесваме кремата сирене със захарта, жълтъците, сметаната, кората от лимона, ванилията и царевичното нишесте. Аз обичам да слагам и няколко капки лимонов сок към сместа, за повече свежест, но ако искате може да добавете друг аромат - като розова вода и т.н

 

Изсипваме плънката в корите и пъхаме да се пече на 175 градуса за около 45 минути. След като е готов, оставяме да се охлади напълно на стайна температура, а след това прибираме в хладилника за една нощ.

 

Преди поднасяне заливаме с предварително пригодения захарен сироп. Напарете го толкова гъст, колкото обичате.






Надявам се това мое предложение да ви е харесало, а ако търсите и искате да виждате още такова авторско, позитивно и българско съдържание в интернет, знаете как да ми го покажете - следете, коментирайте и споделяйте 💓

👉👉👉НОВОИзползвайте Промо код:  LUSSI при закупуването на уреди и аксесоари от Instantpot.bg (натисни тук) и получи безплатна доставка и/ или безплатна книжка с рецепти. 

👉📧Ако имате снимки на мои рецепти, предложения или рецепти, които търсите и виждате в блога, може би можете да ги направите с мен!
cussivalo@yahoo.com

Моето кулинарно пътешествие продължава тук:

Страница на блог във Facebook :

на приятел  , където можете да публикувате себе си във  Facebook :

👉Tik Tok:3





Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...