И ако три причини са ви малко мога да изредя още: направено е с кафява захар, така че е определено е по-щадящ организма и моята колежка Тони го потвърди. От всички опитани от нея десерти последно време, тя каза, че този най й е харесал, тъй като не е толкова втрисащо сладък и е като хрупкава баничка. Карамелът го прави чудесен за компания с кафето, а охладеният крем ви гарантира отличен вкус с всеки следващ ден. Знаете, че в производството на кафявата захар Пасифлора не се използват химикали, затова и аз си избирам именно нея. Но ето и рецептата:
Необходими продукти:
250 г бутер тесто
100 г филирани бадеми
1 ч.ч кафява тръстикова захар Passiflora ( 200 г)
800 мл прясно мляко
6 с.л. нишесте
50 г масло
1 ванилия
Започваме като разточваме бутер тестото на тънък лист с размери около 30 на 32 см. Разрязваме го на 14 ленти. Тъй като всяка от тях ще бухне при печене, ги редим на части в тавичка, в която сме сложили хартия или лист за печене и пъхваме да се пекат на 200 градуса до порозовяване.
Отнема около 10 минути и изглежда ето така. Изваждаме ги и да се охладят и пъхаме следващата тава.
През това време на котлона слагаме да се карамелизира на средна температура кафявата захар.
Тя разбира се не е толкова сладка като бялата, затова трябва да внимавате наистина да я карамелизираме леко, за да не прегори и да стане горчива. ( каквото и да правите никога не докосвайте карамела с пръсти, както и ако имате възможност работете с дървена лъжица или подходяща бъркалка, която няма да ви се нагрее прекалено, като тръгне топлината по нея.
След като карамелът е готов, сложете в купа нишестето, ванилията и прибавете малко по малко от млякото, така че да стане на кашичка, а след това и на гъста течност като за боза. Така ще предотвратите появата на бучки.
Прибавете останалото мляко към карамеления крем и оставете на тих огън да заври и да се разтвори в млякото карамела на дъното, периодично разбърквайки с бъркалката.
След като в млякото се е разтворил карамела напълно, прибавяме нишестената смес и бъркаме енергично до сгъстяване на крема. Прибавете накрая и маслото.
Кремът може да понесе и повече масло, но аз го направих и с малко, затова по-добре да ви покажа, че е възможно и с толкова.
Оставям кремът леко да се охлади, за да не ни пари, а през това време слагаме върху лист стреч фолио от бутер пръчките. Ако работим с крема докато е още леко топъл, пънчето ще е по-лесно за разрязване, защото ще омекоти тестото.
Редим пръчки тесто и крем в нещо като широка пирамида, но след като е готова, я завиваме със стреч фолиото на стегнат салам. Така го и оставяме да стегне в хладилника.
На следващия ден или по-късното, запичаме за кратко в сух тиган филираните бадеми
и облепваме с тях цялото пънче, щом махнем фолиото.
Толкова е ефектно!
Ако обичате торта "Наполен" това е тя, но според мен в по-бърз, полезен и лесен вариант.
Със сигурност ще си върви и с малко сладолед, така че не му мислете, ами си го направете :) още сега!
Надявам се моето предложение да ви е от полза, а ако искате да виждате повече такова авторско, позитивно и българско съдържание в нета, знаете как да ми го показвате - споделяйте, коментирайте, гответе и ме последвайте в Инстаграм тук - https://www.instagram.com/lussievtimova/ за повече тайни от кухнята ,
а ако искате да споделяте и вашите творения и да видите още много идеи за рецепти и оформяне на ястия, присъединете се в НОВАТА МИ КУЛИНАРНА ГРУПА ТУК! !
Бъдете здрави и добри,
всичко друго ще се нареди!
Харесва ли ви публикацията и моя блог? Помогнете ми в популяризирането им, като споделяте моите рецепти чрез иконките под последната снимка от статията в някоя от социалните мрежи по ваше желание! А ако искате да научавате първи за най-новите рецепти в блога, харесайте страничката ми във фейсбук тук. Благодаря ви, приятели!
Какво бутер тесто използваш Люси?
ОтговорИзтриванеНе използвам някое специфично като марка постоянно. По-скоро опитвам различни всеки път :)
Изтриване