Всеки ден си казвам, ей днес ще пусна нова рецепта и без това съм ги натрупала като пране за сгъване, което си чака реда, но всеки ден има нещо да се прави след работа, а денят е толкова кратък, не мислите ли? Колкото и да обичам коледните празници, а вие знаете, че е така, хич не обичам да ставам и да се прибирам по тъмно. Вчера обаче поне поводът да не напиша рецепта беше приятен и бях на театър на концерт-спекаткъла "Реформаторът" с Герасим Георгиев - Геро. Ако не сте го гледали още, напарвате си този подарък. Класическа музика и смях в едно. Ако трябва да съм "инфлуенствам" за нещо от моя блог, то винаги ще избирам това да е за повече култура - музика, кино, театър и въобще творчество. Според мен нашите душички, за да живеят истински имат нужда и от два вида храни - за ума и душата, и за стомаха.
И защото се размотавам по културни събития и нямам много време за готвене, реших днес да ви почерпя с една много обичана от мен рецепта, за мамината леща. От малка съм голям фен на лещата, с тази разлика, че тогава дробех залци вътре като в попара и изяждах по три купички. Сега избягвам тъпченето с хляб, но не и с леща. Няма по-вкусно нещо от леща-гореща след като се прибереш от работа, а с наближаването на Коледните пости мисля, че ще е добре да имате тази рецепта под ръка.
Ако не сте фенове на постното, понякога мама слагаше нарязано на кубчета пушено месце, ставаше наистина много вкусно. това, което харесвам на мамините гозби е, че не слага всякакви подправки а точно определени, които си подхождат на конкретното ястие и залага на мото "малкото е в повече", като ястията и никога не са безвкусни, но само колко хора са и искали рецепта за ястия в които има само две-три семпли подправки, вместо цялата палитра.
Сега ще ви разкажа как тя ( ние вече) я приготвяме и се надявам да ви се услади както и на нас. Много е лесно:
Необходими продукти:
250-300 г кафява леща
1 голяма глава лук
1 чушка
1 морков
3-4 скилидки чесън
100-150 мл млени домати
1 с.л. сол / или на вкус
олио на вкус
чубрица на вкус
След като лещата заври отново, намаляваме силата на котлона и я оставяме да къкри до пълното и увиране, което може да е около час, но много зависи от самата леща.
Накрая, малко преди да изключим добавяме чубрицата.
Съвет: Ако лещата е останала бистра и не е пуснала нишесте при варенето, може накрая да увеличите пак силата на котлона, за да поври на силен огън и ще я сгъсти.
Надявам се моето предложение да ви е от полза, а ако искате да виждате повече такова авторско, позитивно и българско съдържание в нета, знаете как да ми го показвате - споделяйте, коментирайте, гответе и ме последвайте в Инстаграм тук - https://www.instagram.com/lussievtimova/ за повече тайни от кухнята ,
а ако искате да споделяте и вашите творения и да видите още много идеи за рецепти и оформяне на ястия, присъединете се в НОВАТА МИ КУЛИНАРНА ГРУПА ТУК! !
Бъдете здрави и добри,
всичко друго ще се нареди!
Харесва ли ви публикацията и моя блог? Помогнете ми в популяризирането им, като споделяте моите рецепти чрез иконките под последната снимка от статията в някоя от социалните мрежи по ваше желание! А ако искате да научавате първи за най-новите рецепти в блога, харесайте страничката ми във фейсбук тук. Благодаря ви, приятели!
Няма коментари:
Публикуване на коментар