Вадете сачаааа! Който няма, да ходи да купи! Запретнала съм ръкави и смятам да се развихря с този сач малко. Стига съм си го чувала за правнуците, време е да му избърша прахта и да го подготвя за голямо, лятно готвене, в меса, зеленчуци, а защо не и десерти.
Има нещо много уютно в този глинен съд, не мислите ли? Направо все едно те пренася в приказка и точно там се озовах след като опитах днешното ястие.
Ще кажете - то какво, картофи и кюфтета кой не е ял, но истината е, че си е друго. Обзалагам се, че ако имате гости и го турите ей туй на масата, няма да забравят скоро този госталък.
Гарнирайте го с люта чушчица, блага ракийка и навън ако ще не да вали, не да дърми, ами сто сезона да се сменят., хич няма да ви пука.
Страшно ми допадна тази идейка, като вие може да си я направите и в тава, ако нямате сач. Но ако и вие като мен имате такъв, не пропускайте тази възможност да си похапнете това ястие приготвено в него. Не само, че кюфтенцата ще останат топли дълго след това на загрятата глина, но пък си има и едно типично очарование на ястията приготвени по този начин.
За първи път ги приготвих и с такава заливка и обезателно ще повторя. И да не ви заблуждава, че е сложно за приготвяне или пък отнема време. Стана доста бързо и точно така се изяде.
Но няма да ви отнемам повече време, дайте да ви покажа как се прави!
Необходими продукти:
500 г кайма смес
1 глава лук
2 скилидки чесън
2 филийки хляб
1 бр. яйце
2 с.л. брашно
6 бр. картофи
сол / черен пипер
магданоз
2 с.л. кисело мляко
2 с.л. лютеница
олио
Започваме като си сваряваме картофите предварително. Аз ги варя цели, с кожата и ги беля след това. В случая си сварих малко повече - ей така, да има ;)
През това време в купа слагаме каймата, яйцето, накълцаните на ситно в блендер лук, чесън и магданоз, подправки на вкус ( вие може да сложите и други) и средата на две по-малки филийки хляб. Може да замените последните и с шепа галета.
Омесваме всичко хубаво на ръка и оставяме да престой каймата в хладилника докато станат картофите.
Когато картофите са почти готови, намазваме сача добре с олио и го пускаме във фурната първо да се затопли на 50 градуса, а след това постепенно увеличаваме.
Разделяме каймата на равни части - при мен 12 на брой и оформяме кюфтетата. Овалваме всяко от тях в брашното.
Редим кюфтенцата по края, а обелените картофи слагаме в средата.
( подправете картофките с малка нишка олио и щипка сол, ако желаете)
Пъхаме сача да се пече на 180 градуса, като след като ястието тръгне да се запича отгоре слагаме заливката.
Тя от смесеното кисело мляко с лютеницата, заедно с малко водичка. (Аз я направих на около, но някъде около 100 мл. )
Излизаме я отгоре и продължаваме с печенето.
След около половин час ястието е готово и го поръсваме с ситно накълцан магданоз.
Уханието е неустоимо, признавам си! Това е ястието, което ме накара да не прибирам глинения съд отново в шкафа, а да взема да потърся и още интересни варианти за гозби в него.
Ако идеята ви допада, останете на линия, защото рецептите тук не спират :)
Усмихната седмица, приятели!
п.п. За още повече рецепти, тайни от кухнята и как преминава деня на блогъра, може да последвате моят инстаграм акаунт тук https://www.instagram.com/lussievtimova/ , където тези дни може да видите и предстоящите рецепти в блога ;)
Харесва ли ви публикацията рецепта и моя блог? Помогнете ми в популяризирането им, като споделяте моите рецепти чрез иконките под последната снимка от статията в някоя от социалните мрежи по ваше желание! А ако искате да научавате първи за най-новите рецепти в блога, харесайте страничката ми във фейсбук тук.
Благодаря ви, приятели!