СТРАНИЦИ:

понеделник, 24 юни 2019 г.

Направи си сам: Естествени оцветители за храна / DIY: Natural homemade food coloring


Нова седмица, ново двайсе! Очертават се интересни седем дни, в които не само ще ви споделя кои са печелившите от предизвикателството на Кикоман, не само трябва да се подготвя за участието си за фестивала в Пловдив, не само ще се вихря в кухнята, за да изпълня още от обещаните рецепти, но и ще направя всичко това в тотално мълчание като тибетски монах. 


Защо, може би ще се запитат някои от вас и веднага ви казвам - освен вкусни рецепти, успях да си сътворя и остър ларингит, който започна с лека пресипналост на гласа, която напомняше на разболялата се Фийби от сериала "Приятели" до сегашното ми отстояние на "пълна липса" на глас.

Да знаете колко ми е неудобно да наблюдавам звънящия телефон с ангажименти и да не мога да отговоря, защото насреща мога да предложа само някакви ултразвукови вопли на син кит. 


Както и да е, стига да се оправя за  Пловдив, няма да мрънкам ( не, че има как ) :) Дотогава ще се отдам на задачата да направя колкото може повече от вашите желания за публикации, като една от тях бе за повече постове от рода - направи си сам, домашни трикове и по-специално, ако е възможно -  безвредни хранителни боички. Възможно е разбира се и ще ви покажа колко лесно става това. 
В нета може да намерите много вариации на боичките, като индийците често използват изсушено червено цвекло, което след това претриват на прах, за да получат суха червена боя, която може да се разтваря във вода. Процесът е по-дълъг, затова аз се спрях на тази рецепта за бързи боички, които може да направите с подръчни материали. 

Количествата на продуктите са примерни, като аз направих всичко на око. Другата промяна, която направих бе, че вместо вода, използвах за разреждане на боите домашен захарен сироп. Така и така ще ги използвам за сладкиши, пък и реших, че захарта може да тушира малко вкусът на цвекло или спанак, а освен това да предаде на боичките и по-гъста текстура ( в зависимост колко гъст сироп сте си направили).  Но ето и как става всичко:


Необходим продукти:
Около 1 ч.ч вода / захарен сироп
1/2 средна глава червено цвекло
1 ч.ч. замразен спанак
1 ч.л. куркума

За боичките използвах тези продукти, като във видеото предложиха и използването на боровинки за лилава боя. Лично на мен не ми хареса как се получи цвета, нито консистенцията и затова не я предлагам, но вие може да опитате.


Най-бързо и лесно се прави жълтата боя с куркума. Просто разтворете половин или една цяла чаена лъжичка от подправката във вода или захарен сироп. Куркумата няма толкаво доминиращ вкус, но пък има наситен цвят и може да подсили всякакви кремове на яйчена основа например, или да оцветите различни теста.
Смесете добре и прехвърлете в бурканче.

                             

За червената боя използваме цвекло, като го попарваме за кратко с топла вода и варим пет минути . Не го варим прекалено, защото потъмнява доста, а искаме да има наситен червен цвят. След това пасираме с пасатора и претриваме през голяма цедка, така че да падане само гъстия сок. За по-лесното смилане на цвеклото  може да добавите малко от червената вода от варенето или захарен сироп.
Отново получения наситен сок прехвърляме в бурканчето и готово.

                             

На същия принцип приготвяме и зелената боя, като пасираме вече размразения спанак с малко вода или захарен сироп и претриваме през цедката. Вие ще изберете дали искате да бъде по-гъста боята, като добавите повече от спаначените частици или само от сока.


Така консервираните боички могат да изкарат до шест седмици в хладилника.

 Бих искала да спомена, че този вид боички са чудесни за по-нежно боядисване на десерти като сладки "Прасковки" или пък просто леки нюанси на глазура, но определено не мисля, че може да постигнете супер наситен цвят като за торта "Червено кадифе " например, освен ако не използвате самото пюре от цвеклото. 

Това обаче ще повлияе значително на вкуса, затова ви предлагам този вид боички за случаите, когато искате да засилите някой цвят или пък просто да предадете нюанс на сладкишите си. 

Надявам се публикацията да ви е била полезна, а аз се отправям към кухнята, където съм ви подготвила още чудесни изненади, една от която ще ви покажа още утре.   

Усмихната седмица, приятели!

п.п. За още повече рецепти, тайни от кухнята и как преминава деня на блогъра, може да последвате моят инстаграм акаунт тук  https://www.instagram.com/lussievtimova/ , където тези дни може да видите и предстоящите рецепти в блога ;) 

 

Харесва ли ви публикацията и моя блог? Помогнете ми в популяризирането им, като споделяте моите рецепти чрез иконките под последната снимка от статията в някоя от социалните мрежи по ваше желание! А ако искате да научавате първи за най-новите рецепти в блога, харесайте страничката ми във фейсбук тук.
Благодаря ви, приятели!

4 коментара:

  1. Нали знаеш, кой е най-щастлив от тази публикация? Аааааааз...💓

    ОтговорИзтриване
  2. Здравейте сега се разтърсих за естествени оцветители и така попаднах на Вашата публикация. Понеже съм голям почитател на Вашата страница и готвенето Ви реших да опитам тази година с естествени оцветители. Та въпросът ми е дали стават за оцветяване на глазурата за меденки и други сладки и биха ли променили много вкуса.

    ОтговорИзтриване
    Отговори
    1. Привет, Жени. Не мисля, че ще са чак толкова наситени за да станат за оцветяван е на айсинг, но не мисля, че променят вкуса толкова. Към обикновен айсинг може да сложите обикновена куркума на прах за по-сигурно. Поздрави и усмивки!

      Изтриване