СТРАНИЦИ:

петък, 2 август 2013 г.

Сач със свинско и зеленчуци / Sach with pork and veggies

Ето я и новата ми придобивка - този прекрасен сач, който мама ми купи от морето. Не е традиционният морски сувенир, но кулинарите ще ме разберат. Това е доста често срещан синдром при тях - където и да ходят, в страната или чужбина, повечето ни сувенири са под формата на домашна посуда или различни видове подправки или пък продукти за готвене. В случая не съм изключение, а по-скоро самоходно и дишащо правило :)

Почти няма европейска страна, която да съм посетила и да не съм домъкнала от там по някоя форма или тавичка за печене. Именно затова е цяло чудо, че съм от македонския край и досега нямах сач у дома, но ето, че трябваше да ида чак до морето да си купя.


Покупката на този глинен съд не е безрискова обаче, тъй като често се продават доста некачествени и не издържат повече от няколко готвенета, преди да се напукат. Затова при избора си се спрях на магазинче на производителите, които на дълго и широко ми обясниха как е закален сачът и по какво можеш да познаеш добрия сач. Такъв показател е, че когато в него се налее вода, тя не попива, а се задържа на повърхността /Това ми бе демонстрирано и в магазина :) /.

Със сача можем да готвим във фурна, на газов или електрически котлон, като преди това трябва добре да го намажем с мазнина отвътре и по стените. Когато сачът се загрее, ще попие доста голяма част от мазнината, затова е хубаво да доливаме мазнина. Сачът не се мие, а се забърсва с кухненска хартия, след като е изстинал. Може да изглежда малко странно, но това май е най-добрият вариант. /Ако все пак  не се стърпите и искате да го измиете, той трябва да е изцяло изстинал и да не ползвате препарати. Внимавайте с водата, тъй като това е глина и нищо чудно да ви остане в ръцете :) /

И така след като ви разказах всичко, което научих, нямах търпение да го изпробвам веднага след като се прибрах. Реших да направя сач със свинско, защото попаднах на страхотна промоция на свински врат и решението само се появи пред очите ми. Избрах и разновидност на зеленчуци, някои от пазара, други от домашната градина, но всички - по вкуса ни. Вие можете да изберете други, както и да смените месото с пилешко или друго.


Ето ги и моите продукти:

500 гр свинско месо
1бр. тиквичка
1бр. малък бял патладжан
1бр. морков
3бр. големи гъби печурки
2бр. глави лук
1бр.зелена чушка
1бр. червена чушка
1бр. жълта чушка
1 бр.домат
1бр. лимон
1 скилидка чесън
сол / черен пипер
олио

Аз реших да приготвя сач на котлона (керамичен) и затова може би си поиграх малко повече, но пък ми харесва как стана, затова ще ви разведа стъпка по стъпка.. Количеството зеленчуци на пръв поглед е голямо, но накрая всичко се изяде :) (от трима души, така че да предположим, че порцията е като за трима :) ). Реших да пържа всичко на котлона, а накрая да завърша ястието за няколко минути във фурната.


Започнах, като нарязах на тънки парченца свинското и го бях оставила да се накисне със сока на един лимон за около час в хладилника. След това запържих парченцата в мазнината на горещия сач до готовност. Овкусих със сол и пипер.

 

Изсипах ги в чиния и оставих на страна. След това запържих нарязаните гъби, отново овкусени със сол. 

 

Когато поомекнаха, също ги извадих от сача в чиния и преминах към приготвянето на следващата порция зеленчуци - нарязаните на ленти чушки и моркови и лук на кръгчета. За съжаление нямаше как да приготвя всичките зеленчуци наведнъж, тъй като сачът ми не беше толкова голям. Предполагам обаче, че ако изберете най-големия размер сач, ще станат наведнъж.
 

Накрая останаха да се запържат нарязаните тиквички, патладжан и домат. Докато ги приготвях, включих фурната да загрявана на 200 градуса. Към тиквичките и патладжана пресовах една скилидка чесън, преди да ги извадя и да ги добавя към останалите зеленчуци. 

 

При цялото готвене доливах олио, за да не остава съвсем сух сачът. Накрая отново изсипах първо месото, после гъбите и лука, а върху тях и останалите зеленчуци и цялата тази пирамида от вкусове бутнах във фурната за няколко минути (5-7 мин) . Можете да запечатате всичко това с малко нарендан кашкавал, но аз като за първи път го оставих така.


Направо си изядохме пръстите, и макар на пръв поглед да изглежда тежичко, според мен е идеално лятно ястие.


Опитайте и вие!

18 коментара:

  1. Straxotna si,Lusi... Tozi Mitko e golqm kusmetliq! :)

    ОтговорИзтриване
  2. Страхотна и вкусна манджа! Аз също ползвах сач, но след второто изтриване със салфетка замириса на гранясало (старо) олио! Изхвърлих го и не знам да купувам ли друг, ако така ще ми се държи ;)! Снимките са показателни за вашето майсторство!

    ОтговорИзтриване
    Отговори
    1. Аз моя го мия под чешмата, досега не съм имала проблем!

      Изтриване
  3. Juki, аз моят сач не го мия напълно, леко го замивам, но предимно гледам да го "измия" със салфетка. Въпреки това за сега нямам такъв проблем, може би зависи от качеството на сача. Благодаря ви и за милите думи :) Поздрави сърдечни!

    ОтговорИзтриване
  4. Аз ползвам електрически тефлонов тиган и става почти толкова вкусно .





    ОтговорИзтриване
  5. От вчера попаднах на вашия блог и вече съм ви голяма фенка.

    ОтговорИзтриване
  6. Поздравления, изглежда много вкусно, сега ще го изпробвам и моя сач в домашни условия, тъй като досега само в заведения съм го хапваме. Поздрави

    ОтговорИзтриване
  7. Az go gotvq na friturnik tefal tezi koiyo mogat da parjat bez maznina kato razbir se slagam malko zehtin i stava chudesno.Parvo medoto s mnogo luk,gabi i podpravki i posle zelenchucite kato tikbivhkite slagam posledni.

    ОтговорИзтриване
  8. Отдавна не съм взимала отношение по твоите рецепти, но скоро си купих стонлайн тиган /май нещо като сач/ и ще пробвам тази рецепта. Аз съм Ани Скандинавска, а тази есен ще стана Португалска.

    ОтговорИзтриване
  9. Запалихте ме да си купя сач. Преоткриваме вкусове в семейството ...

    ОтговорИзтриване